Klinikoje kvalifikuoti gydytojai kardiologai vertina išeminės širdies ligos riziką, atlieka klinikinius, laboratorinius ir instrumentinius tyrimus:
- elektrokardiogramą;
- širdies echoskopiją;
- veloergometriją;
- diagnozuoja padidėjusio kraujo spaudimo ligą, atlieka paros arterinio kraujospūdžio matavimo tyrimą, nustačius sutrikimus – skiria gydymą;
- tiria dėl galimų širdies ritmo – laidumo sutrikimų, atlieka paros širdies ritmo stebėjimo tyrimą (Holterio monitoriumi).
Širdies nepakankamumas
rimta širdies funkcinė būklė, kada širdis nesugeba adekvačiai organizmo aprūpinti krauju. Tai reiškia, kad kraujas negali transportuoti pakankamo kiekio deguonies ir maisto medžiagų organizmui, kad jis galėtų normaliai funkcijonuoti[1].
Tai gali lemti raumenų nuovargį. Tai taip pat reiškia, kad organizmas negali tinkamai pašalinti kenksmingų medžiagų, dėl to atsiranda skysčių susilaikymas plaučiuose ir kitose kūno dalyse (kojose, pilve). Bendrasis nuovargis dažniausiai pasireiškia skausmu krūtinėje, kosuliu, atminties pablogėjimu, kojų patinimu, galvos skausmu, padažnėjusiu širdies plakimu.
Širdies veiklos sutrikimas
Širdis sudaryta iš dviejų pusių – kairiosios ir dešiniosios, kurios dirba harmoningai, užtikrindamos kraujo apytaką. Kraujas organizme cirkuliuojamas dviem apytakos ratais – didžiuoju ir mažuoju.
Veikiant įvairiems faktoriams, širdis pradeda silpti ir sutrinka kraujo cirkuliacija – taip vystosi širdies nepakankamumas. Skiriamas ūminis ir lėtinis širdies nepakankamumas. Taip pat kairiosios, dešiniosios ir abiejų širdies pusių nepakankamumas.
Dešiniosios širdies nepakankamumas vystosi sergant:
- lėtinėmis plaučių ligomis;
- kai kuriomis įgimtomis širdies ydomis;
- dešiniojo skilvelio miokardo infarktu;
- kardiomiopatijai.
Kairiosios širdies nepakankamumas vystosi sergant ligomis, kurios pažeidžia širdies raumenį:
- miokardo infarktu;
- krūtinės angina;
- arterine hipertenzija;
- kardiomiopatija;
- miokarditu.
Aterosklerozė, reumatas ir infekcinis endokarditas pažeidžia vožtuvus, kurie gali sukelti abiejų širdies pusių nepakankamumą.
Širdies nepakankamumo išsivystymo rizikos veiksniai:
- Padidėjęs ir negydomas arterinis kraujospūdis,
- sustorėjęs širdies raumuo,
- ilgalaikis rūkymas,
- cholesterolio apykaitos sutrikimai,
- cukrinis diabetas,
- inkstų pažeidimai,
- antsvoris.
Diagnostika
Simptomai dažnai yra nespecifiniai ir ne visada padeda atskirti nuo kitos patologijos[2]. Atpažinti ir vertinti simptomus bei požymius gali būti sunku nutukusiems, vyresniems ir lėtine plaučių liga sergantiems pacientams. Jaunesniems pacientams širdies nepakankamumas dažnai būna kitokios etiologijos, klinikinės išraiškos ir baigčių, lyginant su vyresniais sergančiaisiais.
Kardiologo paslaugos